Co to jest pit 28? Jak go łatwo rozliczyć?

Osoby obciążone ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych najprędzej rozliczają się z fiskusem. Termin złożenia zeznania rocznego PIT-28 upływa 31 stycznia. Termin ten dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą a także osób uzyskujących zyski z najmu, dzierżawy czy też pozostałych umów o podobnych charakterze.

pit 2016 online

Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co powinniśmy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?Zeznanie podatkowe PIT-28 powinien wypełnić każdy, kto w 2015 roku wygenerował przychody objęte ryczałtem ewidencjonowanym oraz poinformował w terminie 20 stycznia 2015 r. skarbówkę o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku osób otwierających firmę w roku podatkowym zawiadomienie powinno być dostarczone w dniu rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu otrzymania pierwszego zysku – https://www.pitax.pl/pity/. Rozliczając się przy pomocy PIT-28 mamy możliwość rozliczyć wszystkie ulgi z wyjątkiem ulgi na dzieci i ulgi na nowe technologie. Inne ulgi mamy możliwość odliczyć. Zobligowani jesteśmy, aby wtedy załączyć PIT-O oraz PIT-D. W PIT-28 też odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne a także zdrowotne – jeśli nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z skarbówką jest dostarczenie rozliczenia przez internet. Ogrom darmowych programów internetowych umożliwia przekazanie PIT-28 przez internet. PIT 28 wygenerujesz przez internet w 5 minut, a ponadto nie musisz znać przepisów prawnych. Rozliczenie możesz wysłać online, jak i wydrukować wersję papierową i złożyć osobiście w skarbówce.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zauważyłeś pomyłkę w wysłanym PIT-28, to możesz przekazać korektę PIT-28. Korektę także masz możliwość przesłać poprzez niepłatny program pit 2016 online (https://www.pitax.pl/pit-2016/). W tym roku czas na złożenie rozliczenia już upłynął. Jeśli podatnik nie przekazał rozliczenia PIT-28 w ustawowym czasie, to brak jest szans jego przywrócenia. Nawet minimalne spóźnienie obarczone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc to pod uwagę, jak również fakt, że przekazane po terminie rozliczenie jest tak samo ważne jak przekazane do urzędu skarbowego w właściwym czasie, podatnik, nie powinien czekać z jego wysłaniem.