Z jakiego powodu powinniśmy postawić na rozliczenie przez internet

Rok w rok każda osoba, która osiągnęła dochód przekraczający około trzech tysięcy złotych w ciągu dwunastu miesięcy, ma obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Niestety na lekcjach nikt nie uczy nas wypełniać PIT-ów, ani nie mówił nam, czym grozi niewywiązanie się z tego obowiązku.

Rozliczenia online

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego po szkole wcale nie jesteśmy przygotowani do prawdziwego życia, za to potrafimy ładnie recytować wiersze i umiemy dzielić i mnożyć w zakresie tysiąca. Tak, więc osoby, które chcą wiedzieć więcej idą na studia, a najbardziej ogarnięte wybierają takie studia, by po nich mieć pracę. Do takich zawodów, które nigdy nie będą narzekały na brak zajęcia należy księgowa i tu uwaga, nie trzeba kończyć studiów wystarczy kurs. Księgowe właśnie podczas rozliczania się ze Skarbówką mają dużo zajęcia. Wychodzi, więc na to że rozliczenie pit dla sporego grona osób to coś nie do przejścia. Jednak Skarbówka daje możliwość na rozliczenie on-line. Na właściwej stronie mamy pokazane jak krok po kroku wypełniać e-deklaracje. Ale zdarza się i tak, że nawet e-deklaracje wypełniane są przez księgowych. Jeżeli, więc mamy już księgowego to przy rozliczeniu to zróbmy to elektronicznie, by zaoszczędzić czasu sobie i innym.

Dobrze zajrzeć na portal podatkowy.Ministerstwo Finansów chce w jakiś sposób uprościć życie przeciętnego Kowalskiego i tworzy razem z odpowiednimi organami system umożliwiający elektroniczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Ale przeciętny Nowak wietrzy w tym podstęp i nadal bardzo często korzysta ze standardowego stania w kolejce, by przekazać Skarbówce własna deklaracje podatkową. A przez portal podatkowy, jak choćby http://www.pitax.pl/portal-podatnika/, możemy sprawnie wypisać odpowiedni formularz i niczym się nie przejmować.

Rozliczenia PIT przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, gdy wypełniamy e-deklarację po raz pierwszy możemy mieć pewne obawy. Ale z każdym następnym wypełnionym polem te obawy zaczynają topnieć i będziemy zadowoleni, że wybraliśmy elektroniczne przesłanie PIT-u, bo zaoszczędziliśmy sporo czasu i nerwów (przeczytaj opinie zeszłorocznych użytkowników szczegóły). Dlatego zamiast w tym roku ponownie stać w kolejce i pod nosem przeklinać opieszałość urzędników, może w końcu zaczęlibyśmy korzystać ze stworzonych dla nas udogodnień. Wiadomo, że zawsze znajdzie się grupa osób, która z pewnych względów nie może wypełnić deklaracji przez Internet. Ale pozostali podatnicy muszą w końcu zrobić krok na przód i postawić na nowoczesne rozwiązanie.