Dlaczego złożenie PIT-u jest prostsze niż kiedyś?

Niewielu podatników przepada za koniecznością rozliczania się z fiskusem. Faktycznie, raczej podchodzimy to takiej czynności ze średnio pozytywnym nastawieniem. Na szczęście już od jakiegoś czasu, ten obowiązek podatkowy nie spędza snu z powiek większości osób, bo rozliczenie się jest po prostu łatwiejsze. Dlaczego?

Odkąd można złożyć deklarację podatkową bez wychodzenia z domu, to już trochę rzadziej słyszy się narzekania na to, że zbliża się koniec kwietnia, a tu jeszcze PIT nierozliczony. Nawet jeśli ktoś zaczyna narzekać w ten sposób, to w odpowiedzi słyszy: „rozlicz PIT online!”. Po prostu jest to równoznaczne z tym, iż zrobisz to w sprawnie, szybko i będziesz miał problem z głowy. I faktycznie tak jest, o czym przekonało się juz całkiem sporo podatników.

Piggy bank with glasses and blackboard

Przykładem na to, że ten sposób się zwyczajnie sprawdza, jest to, że kto raz spróbuje rozliczyć podatek za pomocą internetu, to już nigdy nie wraca do starego sposobu. Nie ma sensu tego robić, ponieważ byłoby to tylko utrudnianiem sobie życia.

Jeszcze jednym argumentem pokazującym dobre działanie takiego systemu może być to, że coraz mniej osób czeka na ostatnią chwilę z rozliczeniem. Jeśli złożenie deklaracji PIT jest tak proste, to o wiele łatwiej jest się zmusić to wykonania takiego zadania. Wcześniej jednak często trzeba się było trochę czasu oswajać z myślą, że musimy zdobyć skądś aktualny formularz, wypełnić go i zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego. Trwało to po prostu o wiele dłużej. Obecnie już na szczęście tak to nie wygląda i PIT można rozliczyć w krótką chwilę.

Mniej również zdarza się korekt dzięki temu, że program do wypełniania PIT wyłapuje sporo pomyłek. Oczywiście musimy wciąż uważnie przepisywać informacje z PIT-11, jak również poprawnie wpisać swoje dane i sprawdzić numer NIP oraz PESEL, ale już inne kwestie posprawdza za nas program. Zrobi on kalkulacje automatycznie, podpowie w sytuacji, kiedy nie wypełnimy jakiegoś obowiązkowego pola, czy choćby sam zrobi zaokrąglenia we wpisanych kwotach. Dlatego właśnie istnieje mniejsza możliwość popełnienia błędów, aniżeli w przypadku deklaracji papierowej.