Dotacje na rozkwit marki i uzyskiwanie funduszy unijnych – co pożądane byłoby o tym wiedzieć?

Unia Europejska posiada dużo dotacji i funduszy, które poświęcone są na rozwój firm. O fundusze oraz dotacje mogą starać się firmy nowiusieńkie, młode, jakie dopiero wchodzą na rynek. Są to dotacje poświęcone na założenie firmy, często są one niezwrotne. Inne rodzaje dotacji to dotacje na rozrost istniejących już firm, przykładowo na powiększenie jakichś jej działów.

fundusze unijne na rozwój firmy

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele ludzi zastanawia się nad tym, gdzie można zdobyć dotacje na rozrost firmy. Współcześnie systematycznie są organizowane konkursy, w których można zdobyć dotację na rozwój firmy, aczkolwiek w wielu przypadkach są one zwracane do konkretnych grup. Nie każda firma zdoła więc o daną dotację się starać. Należałoby jednak regularnie śledzić pojawiające się konkursy oraz sprawdzać, czy realizujemy wymagania, żeby starać się o konkretną dotację. Konkursów takich jest dużo, są one dedykowane firmom na obszarze całej Polski. Pożądane byłoby także pomnieć, iż na pozyskiwanie funduszy unijnych mamy wyznaczoną ilość czasu. O dotacje nie zawsze wolno się starać poprzez cały rok, nierzadko jest na to jakiś określony termin. Przegapienie takiego terminu może skutkować tym, iż nie uda nam się zdobyć dotacji, wobec tego pożądane byłoby regularnie śledzić tego typu konkursy – dotacje.prometeia.pl.

Starając się o pozyskiwanie funduszy unijnych, nieraz zastanawiamy się, czy dotacje należy zwracać. Dotacje unijne są zazwyczaj bezzwrotne, jednakże nieraz zdarzają się sytuację, gdy dotację trzeba zwrócić, nierzadko wraz z odsetkami. Dzieje się tak wtedy, gdy osoba, która przyjęła dotację, nie stosuje jej w określony w umowie sposób – mówiąc skrótowo, nie wywiązuje się z takiej umowy – dotacje.prometeia.pl/pozyskiwanie-dotacji-ue-36. W wszelkiej umowie opisane są dogłębne, dokładne obowiązki i warunki, jakich wypada dotrzymać. Wtedy dotacja ta będzie całkowicie bezzwrotna. W innym wypadku, na przykład kiedy dotacja zostanie przeznaczona na inne cele, aniżeli te zaprezentowane w umowie, takie pieniądze trzeba zwrócić wespół z odsetkami.