Już niedługo większość Polaków będzie musiała złożyć zeznanie podatkowe

Poprawne wypełnienie dokumentu pit może nieraz sprawiać problem. Rozliczanie się z podatku często kojarzone jest także z niepotrzebnym napięciem i ściśle wyznaczonym limitem czasu. Przez to część z nas zleca to zadanie zatrudnionej przez siebie księgowej. Na takie krok zdobywają się zazwyczaj osoby, które mają jakąś pozarolniczą działalność gospodarczą i nie wiedzą, jak poprawnie wypełnić pit 36. Często Związane jest to jednak ze zbędnymi wydatkami. My jednak, nadal nie wiemy, jak poprawnie wypełnić pit , przez co czujemy się w tym obszarze niepewnie.

finanse
Zupełnie niepotrzebnie. Obecnie jest bowiem wiele opcji, dzięki którym mamy okazję dowiedzieć się, jak sami wypełniać pity. Znacznym udogodnieniem jest także, wprowadzona całkiem niedawno, możliwość złożenia zeznania podatkowego online – PIT 36. Przez to, mamy okazję zaoszczędzić sobie stania w długiej kolejce w urzędzie skarbowym. Szanujemy wówczas nasz cenny czas i nie musimy się daremnie złościć. Pamiętajmy jednak, żeby wysłać wypełniony dokument pit najszybciej, jak to możliwe. Jeśli odłożymy to ostatni moment, to łącza internetowe także mogą być w tym czasie zbyt obciążone.

Ostatni dzień na dostarczenie wypełnionych dokumentów pit różni się w zależności od rodzaju uzupełnionego przez nas pitu. Gotowy Pit 36, tak jak dokument nr 36L, 37,38 i 39, należy dostarczyć do urządu maksymalnie do 30 kwietnia 2015 r. Warto pamiętać, że skala podatkowa osiąga

finanse

obecnie 18% i 32% – rozliczenie za 2014 rok. Pit 36 muszą wypełnić osoby, które w ubiegłym roku prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną właśnie według wspomnianiej wyżej skali podatkowej. Obowiązek wypełnienia pitu 36 obejmuje wówczas również osoby, które zaciągnęły kredyt podatkowy. W ten sam sposób zeznanie podatkowe składają także różni najemcy, podnajemcy, dzierżawcy i poddzierżawcy.

Przez Pit 36 można też rozliczyć się łącznie, jeżeli np. mamy wspólnika. Rozliczenie łączne w pewnych sytuacjach może obejmować też małżonków. W pewnych sytuacjach pit 36 obejmuje też osoby samotnie wychowujące dziecko. Dzieje się tak, gdy nasz podopieczny jest niepełnoletni, otrzymuje rentę z powodu niepełnosprawności bądź też jest osobą uczącą się i nie skończył 25 lat. Dobrze zorientować się także w przepisach które dotyczą dochodów zagranicznych oraz osób, które uzyskały dochód w Polsce, ale nie mają polskiego obywatelstwa.