Kiedy najwcześniej można rozliczyć się z fiskusem?

Z listy czynności na nadchodzący rok na pewno każdy chciałby już odhaczyć wszelkie mało przyjemne czynności, jakie są obowiązkiem każdego podatnika. Chodzi oczywiście o rozliczenie podatku za rok 2016, ponieważ faktycznie warto zająć się tym tematem najwcześniej, gdy jest to możliwe. Czyli kiedy?

Do rozliczenia podatku za rok poprzedni potrzebujemy dokumentu PIT 11, jaki nasz pracodawca musi nam oraz Urzędowi Skarbowemu dostarczyć do końca lutego. Wtedy możemy przystąpić do rozliczenia przychodu. Dokument ten może przyjść trochę wcześniej, ponieważ nie wszyscy pracodawcy czekają z tym obowiązkiem do ostatniego dnia. Oczywiście, jeśli pracujemy w kilku miejscach, to musimy poczekać, aż dostaniemy PIT 11 od wszystkich pracodawców, u jakich jesteśmy zatrudnieni.

calculator-1709909_640By szybko uporać się z tym obowiązkiem, w przypadku PIT 2017 rozliczanie online na pewno będzie najlepszym wyjściem. Nie ma tu wątpliwości, że to najlepszy, najszybszy oraz najmniej skomplikowany sposób złożenia deklaracji podatkowe. Ale zanim przejdziemy do jej złożenia, to musimy jeszcze wypełnić naszą deklarację. Tutaj z pomocą przychodzą różne programy komputerowe, ale też wygodne aplikacje, jakie pomogą nam bezbłędnie wypełnić dokumenty. Taki program podpowie nam, jakie wartości powinniśmy wpisać w konkretne rubryki. Oprócz tego zaalarmuje nas, gdy na przykład zapomnimy wypełnić jakichś danych. Nawet osoby, jakie nie są biegłe w tego typu tematyce, poradzą sobie z przygotowaniem takich dokumentów.

Teraz przychodzi czas na wysłanie naszej deklaracji. Tutaj jest najlepsze, ponieważ wcale nie musimy jej dostarczać osobiście, a po prostu możemy ją przesłać w postaci elektronicznej. To niesamowicie wygodna sprawa. Dlatego właśnie, jeśli jeszcze do niedawna niektórzy nie byli przekonani co do posługiwania się komputerem w celu rozliczenia się z fiskusem, to na pewno argument o tym, że nie muszą iść osobiście do urzędu, przekonał ich całkowicie. Jako informację zwrotną otrzymamy UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, jakie będzie naszym potwierdzeniem dostarczenia potrzebnych dokumentów. Warto samemu przekonać się, jak jest to proste.