Pierwsza praca to też pierwsze rozliczenie z US

Jeśli w tym roku podjąłeś swoją pierwszą pracę, to na początku 2017 roku pierwszy raz czeka cię konieczność rozliczenia z urzędem skarbowym. Jak to wygląda w praktyce? I czy jest się czego bać?

ipad-600640_640Rozliczenie z US polega na złożeniu zeznania podatkowego, inaczej zwanego deklaracją podatkową, na podstawie danych przekazanych przez twojego pracodawcę. Krótko mówiąc, musisz wykazać urzędowi skarbowemu, jaką kwotę zaliczek na podatek odprowadziłeś w ciągu 2016 roku, i jaki podatek jest rzeczywiście należny za ten czas. Jeśli zapłaciłeś więcej zaliczek, niż wynika z należnego podatku, otrzymasz zwrot nadpłaty. Jeśli zapłaciłeś mniej, złożenie deklaracji jest jednocześnie zobowiązaniem do wyrównania, czyli dopłacenia należnej kwoty. Nie ma w tym jednak nic strasznego. Nie trzeba do tego celu zatrudniać księgowego. Co więcej, nie ma potrzeby nawet wypełniać formularza z pomocą bardziej doświadczonych osób. Wystarczy wziąć formularz przekazany przez pracodawcę, oznaczony skrótem PIT-40, a następnie ściągnąć odpowiedni do rozliczenia PIT 2016 program, który pomoże ci przejść przez całą procedurę bezboleśnie. Program wskaże ci, które pola masz uzupełnić, a także sam wyliczy odpowiednie kwoty. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to dokładne wpisywanie liczb, tak by nie zaszła pomyłka. Na szczęście wypełniając formularz komputerowo, możesz błędy korygować na bieżąco. Możesz także przeznaczyć 1% swojego podatku należnego na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Pamiętaj, że możesz to zrobić także wtedy, gdy według wyliczeń uzyskasz zwrot podatku; 1 procent jest wyliczany od kwoty podatku należnego.

Korzystając z takiej aplikacji, będziesz mógł także złożyć swoje zeznanie podatkowe online. Możesz także tak wypełnioną deklarację wydrukować i osobiście zanieść lub wysłać pocztą do właściwego urzędu skarbowego, co będzie zdecydowanie mniej wygodne ze względu na spore kolejki. Tak czy inaczej, ostatecznym terminem rozliczenia podatku jest koniec kwietnia 2017 roku. Nie czekaj do ostatniej chwili! Pamiętaj, że im wcześniej złożysz zeznanie w US, tym szybciej dostaniesz ewentualny zwrot nadpłaty, który często zdarza się przy rozliczaniu pierwszego roku pracy.