PIT 2017 – jak uniknąć błędów?

Jesteś zobowiązany do rocznego rozliczenia z fiskusem? Podpowiadamy jak uniknąć błędów w zeznaniu PIT.

Po pierwsze, przed rozpoczęciem wypełniania deklaracji należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie informacje o osiągniętych dochodach w roku poprzednim, które są niezbędne do rozliczenia PIT. W przypadku najpopularniejszego rozliczenia, jakim jest PIT 37, konieczne jest posiadanie PIT-11 od wszystkich pracodawców i zleceniodawców.

Po drugie, należy zwrócić uwagę czy do złożenia zeznania pobraliśmy aktualny formularz podatkowy przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nie należy korzystać z druków z lat ubiegłych, gdyż takie rozliczenie będzie uznane za błędne.

Po trzecie, można zminimalizować ryzyko popełnienia błędów przy wypełnianiu druku. W tym celu warto skorzystać z programu do rozliczania PIT2017. W internecie znaleźć można bezpłatny program online ostrzegający przed popełnieniem błędów, takich jak pomyłka we wpisaniu numeru identyfikatorów podatkowych NIP lub PESEL, pominięcie załączników, błędy w obliczeniach itd. Program do rozliczania PIT pomoże wypełnić formularz przeprowadzając podatnika krok po kroku przez wszystkie konieczne rubryki i to w ciągu dosłownie kilku minut. Sugerowane odpowiedzi zniwelują szansę na pomyłkę. Dodatkowo program pomoże właściwie odliczyć ulgi podatkowe, do których jest uprawnionych podatnik oraz przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ponadto za pomocą programu można nie tylko wypełnić PIT, ale także dostarczyć go do właściwego urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu, korzystając z systemu e-deklaracje. Dzięki szyfrowaniu danych jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie.

Wysyłając PIT przez internet należy pamiętać o pobraniu UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Jest to oficjalny, urzędowy dokument potwierdzający, że właściwy urząd skarbowy otrzymał PIT. Zgodnie z przepisami UPO należy przechowywać przez 5 lat (licząc od końca roku, w którym składane było zeznanie roczne).